wtorek, 7 czerwca 2011

Post Regiment



Post Regiment to polski zespół grający hardcore punk, założony w 1986 roku w Warszawie przez wokalistę Dariusza "Tolka" Grackiego, gitarzystę Jarka "Smoka" Smaka, basistę Rafała "Rolfa" Biskupa i perkusistę Maksymiliana "Maxa" Gralewicza. W 1987 r. muzycy zaprezentowali się przed szerszą publicznością na warszawskim festiwalu "Poza Kontrolą". Rok później "Tolek" odszedł z zespołu, a jego obowiązki podzielili między sobą "Smok" i "Rolf". Niewiele później do zespołu dołączyli: wokalistka Dominika "Nika" Domczyk" oraz drugi gitarzysta Janek Cybulski i już jako kwintet wzięli udział w warszawskiej Mokotowskiej Jesieni Muzycznej (1989). 


W 1991 roku zespół zagrał na festiwalu w Jarocinie. W 1992 r. ukazał się debiutancki album "Post Regiment". Po wydaniu płyty zespół ponownie występował na terenie całego kraju, a także i poza jego granicami. W 1995 grupę opuścił Cybulski i muzycy już jako kwartet nagrali kolejną płytę "Czarzły", która wyszła w 1996.

Okładka płyty "Czarzły"

Rok później ukazał się ostatni jak dotychczas studyjny album Post Regiment pt. "Tragiedia wg Post Regiment" zawierający utwory zespołu Tragiedia. Muzycy Post Regiment zakończyli wspólną działalność w 2001 roku. 


W 1998 ich utwór znalazł się na pierwszej składance Muzyka przeciwko rasizmowi, firmowanej przez Stowarzyszenie Nigdy Więcej."Nika" zaśpiewała gościnnie na płytach: Ile procent duszy? (1994) zespołu Dezerter oraz Tribute to Rejestracja (1998) – składance coverów zespołu Rejestracja.
W 2007 wytwórnia Pasażer wydała album Death Before Metal w skład którego weszły archiwalne nagrania Post Regiment z lat 1988–1990 (m.in z udziałem pierwszego wokalisty Darka "Tolka" Grackiego).


 
Post Regiment - "Kolory"


 
Post Regiment - "Czarzły"

 

Moskwa


Powstał w 1983 roku w Łodzi, założony przez Pawła "Gumę" Gumolę (wokal, gitara), Piotra "Rogoza" Rogozińskiego (gitara basowa) i Tomasza Grona (perkusja). Wiosną 1984 r. Moskwa zarejestrowała swoje pierwsze demo, które później zostało wysłane do organizatorów festiwalu w Jarocinie. W sierpniu zespół został jednym z laureatów tego festiwalu.

Zespół Moskwa podczas występu w Jarocinie 

Rok później dzięki udziałowi w jarocińskim festiwalu Moskwa trafiła do dokumentalnego filmu Piotra Łazarkiewicza "Fala - Jarocin '85". W lutym 1986 Rogoziński i Gron zagrali swoje ostatnie koncerty z Moskwą, na ich miejscu pojawili się: basista Dariusz "Balon" Adryańczyk oraz perkusista Jarek "Wózek" Woźniak. W sierpniu muzycy ponownie wzięli udział w festiwalu jarocińskim, gdzie po raz kolejny zostali sfilmowani tym razem przez ekipę Andrzeja Kostenki, która kręciła wówczas dokument pt. "My Blood, Your Blood".

  

 Jesienią Moskwa nagrała swoje pierwsze oficjalne demo pt. "Nigdy!". Pod koniec roku odeszli z zespołu "Balon" i "Wózek". Na ich miejsce dołączyli: basista Dariusz "Maleo" Malejonek i perkusista Tomasz "Gogo Szulc" Kożuchowski. W 1989 r. ukazała się debiutancka płyta zespołu pt. "Moskwa".


Na przełomie 1988/1989 skład zespołu stał się płynny, przez Moskwę przewinęło się wielu muzyków. Między wrześniem 1989 a lutym 1990 Moskwa nagrała drugą płytę pt. "Życie niezwykłe". W połowie 1991 roku zespół przerwał działalność. Gumola później utworzył zespół 5000 lat grający reggae, "Maleo" i "Stopa" grali w Armii i Izraelu, natomiast "Gogo Szulc" trafił do Tiltu.


We wrześniu 2001 Paweł Gumola reaktywował zespół wraz z gitarzystą Tomaszem Wojciechowskim, basistą Krzysztofem Grudzińskim i perkusistą Jackiem Cynkierem. Pod koniec roku muzycy zagrali swoje pierwsze koncerty po długiej przerwie. Jesienią 2002 ukazała się reedycja debiutanckiej płyty "Moskwa" wzbogacona o sesje nagraniowe i koncerty z różnych okresów działalności zespołu. 





W tym czasie na miejsce Cynkiera przyszedł Piotr Pniak. Od czasu wznowienia działalności zespół zagrał na wielu festiwalach i koncertach.


 
Moskwa - "Powietrza" 


 

Dezerter



Zespół Dezerter powstał w maju 1981 roku w Warszawie pod nazwą SS-20 (nazwa radzieckiego pocisku balistycznego zdolnego przenosić głowice nuklearne), założony przez gitarzystę Roberta "Robala" Materę, basistę Dariusza "Stepę" Stepnowskiego oraz perkusistę i autora tekstów Krzysztofa Grabowskiego. Jesienią do grupy dołączył wokalista Dariusz "Skandal" Hajn. 

Dariusz "Skandal" Hajn 

Pierwszy ważniejszy występ muzycy zagrali w listopadzie na warszawskiej Mokotowskiej Jesieni Muzycznej. Wiosną 1982 r. zespół zagrał trasę "Rock Galicja", a latem wystąpił na festiwalu w Jarocinie. W tym okresie została zmieniona nazwa zespołu z SS-20 na Dezerter. W 1983 r. zespół wydał singiel "Ku przyszłości", z czterema utworami. Latem 1984 roku muzycy po raz kolejny wystąpili w Jarocinie, gdzie wdali się w ostrą sprzeczkę z organizatorami. 

 Występ w Jarocinie - 1984 r.

W 1985 r. wokalista kanadyjskiej grupy D.O.A. Joey Keithley zabrał ze sobą taśmy z nagraniami Dezertera do Ameryki w celu wydania albumu. Płyta, która miała nosić tytuł "Greatest Shits" ukazała się w barwach wytwórni Maximum Rock'n'Roll dopiero w 1987 r. jako "Underground Out of Poland". Jesienią 1985 r. Stepnowskiego zastąpił Paweł Piotrowski. Pod koniec roku 1986 odszedł z Dezertera "Skandal". Jego obowiązki przejął gitarzysta Robert Matera. 

Robert Matera 

W 1987 r. wzmogła się działalność koncertowa zespołu. Trzy lata później Dezerter wystąpił w Finlandii, RFN, Szwajcarii, Francji i Japonii. W 1993 roku Dezertera na rzecz Armii opuścił Piotrowski, a do zespołu dołączył w charakterze basisty Tomasz Lewandowski, którego w 2001 roku zastąpił basista Hey Jacek Chrzanowski, grający w Dezerterze do dziś. 
Obecny skład zespołu 

Dyskografia:
"Underground Out of Poland" (1996)
"Kolaboracja" (1987)
"Kolaboracja II" (1989)
"Wszyscy przeciwko wszystkim" (1990)
"Blasfemia" (1992)
"Ile procent duszy?" (1994)
"Deuter" (1995)
"Mam kły mam pazury" (1996)
"Ziemia jest płaska" (1998)
"Decydujące starcie" (2001)
"Nielegalny zabójca czasu" (2004)
"Prawo do bycia idiotą" (2010)


 
 Dezerter - "Spytaj milicjanta"


 
Dezerter - "Plakat"